Menü

Anket
Çok Beğendim
Beğendim
İdare Eder
Hiç Beğenmedim
Su Paneli

     ÇANAKKALE AKADEMİK ODALAR BİRLİĞİ

DÖNEM BAŞKANLIĞI’NA

ÇANAKKALE

 

            Çanakkale Akademik Odalar Birliği Tarım Kurulu 26.11.2008 günü Veteriner Hekimler Odasında, Ziraat Mühendisleri Odası, Tabip Odası Başkanları ve Veteriner Hekimler Odası Başkan ve Yönetim Kurulunun da katıldığı toplantıda Dünyada ve Türkiye’de su konusunu değerlendirilmiştir.

            Küresel iklim değişikliliğinin de etkisi ile tüm dünyada ve özelliklede ülkemizin yer aldığı coğrafyada suyun önemi giderek artmakta, dünyada politikalar, enerji, su ve gıda üzerinden şekillenmeye başlamaktadır.

            Temiz, sağlıklı ve güvenilir suya ulaşmak çok önemli bir insan hakkı iken giderek suyun ticari bir metaa haline geldiği bu amaçla çok uluslu şirketlerin devrede olduğu bilinmektedir. Yine sudaki bu çarpık anlayışı yasal hale getirmek amacıyla forumlar düzenlendiği 2009 baharında da bu amaçla İstanbul’da su formu düzenleneceği bilinmektedir. Forum düzenleyenlerin amaçlarından biride sınır aşan suların yönetimini sözüm ona uluslar arası bir konsorsiyuma devretmektir. Özellikle Dicle ve Fırat nehirlerinin suları üzerinde oyunlar tezgâhlanmakta bu konudaki haklarımız elimizden alınmaya çalışılmaktadır. Burada da benzer konularda olduğu gibi yine yerli işbirlikçiler devrededir.

            Emperyalistlerin emellerine ulaşmalarını önlemek ve yerli işbirlikçilerin heveslerini kursaklarında bırakmak ve geniş bir kesimi doğru bilgilendirmek amacıyla Şubat 2009 ayı içersinde bilim insanlarının katılacağı bir su paneli düşünülmektedir. Panel taslağı aşağıya çıkarılmıştır. Konu ile ilgili olarak katkı ve düşüncelerinizi iletmenizi ve bu amaçla akademik odalar birliğinin Aralık 2008 ayı içersinde uygun bir günde Tabip Odasında toplanmasını dileriz.

            Bu konuda gerekli girişimlerin yapılmasını saygılarımızla rica ederiz.

 

            Çanakkale Akademik Odalar Birliği

                        Tarım Kurulu Dönem Sözcüsü

                        Veteriner Hekimler Odası Başkanı

                        Vet. Hek. Burhan BAĞCI

 

 PANELDE GÖRÜŞÜLMESİ DÜŞÜNÜLEN KONULAR TASLAĞI

1-     Dünyada ve Türkiye’de su politikaları ve sınır aşan sular

2-     Küresel iklim değişiklikleri ve su

3-     Sağlık ve su

4-     Tarım ve su

5-     Kentleşme ve su

               6-  Sanayi ve su


Ajanda
Ağustos/2020
pt. s. ç. pr. c. ct. pz.
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
 
Çanakkale Veteriner Hekimleri Odasi Resmi Web Sitesi
Her Hakki Mahfuzdur. Buradaki Bilgiler Izinsiz Olarak Yayinlanamaz...
Copright@2009 Webmaster-T.B.E